Women in Technology – dlaczego warto pracować w różnorodnym zespole?
Women in Technology – dlaczego warto pracować w różnorodnym zespole?

Choć w wielu branżach nadal panuje przekonanie, iż konkretna płeć lepiej sprawdzi się na danym stanowisku, wiele środowisk stara się walczyć z przypisywaniem zawodu do konkretnej płci. Wraz z biegiem lat przekonaliśmy się, iż zarówno kobiety zajmować mogą stanowiska dotychczas uważane za typowo męskie, jak i również mężczyźni doskonale sprawdzają się w zawodach uważanych zazwyczaj za wyłącznie kobiece.

Jakie korzyści dla firmy przynieść może różnorodny zespół?

Różnorodne zespoły nie tylko ukazują tolerancję danej firmy, ale przede wszystkim przynoszą one wiele dodatkowych korzyści. Według badań zespół złożony z kobiet i mężczyzn powoduje wzrost zysku aż o 21% oraz wzrost konkurencyjności firmy o 35%. Dodatkowo dwukrotnie więcej wprowadzanych jest innowacji w firmie. Zatem jeżeli przedsiębiorstwo pragnie osiągać coraz to nowe sukcesy, powinno zacząć od wprowadzenia różnorodności w swoim zespole.

Wraz z rozprzestrzenianiem się międzynarodowych korporacji na całym świecie, niejednokrotnie zespoły składają się z pracowników wielu narodowości. Zgrany i dobrze dogadujący się zespół jest w stanie osiągać więcej zamierzonych celów. Środowisko pracy opierające się na różnorodności sprawia, iż każdy członek zespołu czuje się jego częścią. Powinien on zatem być traktowany na równi z innymi. W tej sytuacji nie powinna mieć znaczenia nie tylko przynależność rasowa czy orientacja seksualna, ale również płeć. Dlatego też największe światowe firmy stawiają na różnorodność w tworzeniu zespołów specjalistów.

Raport McKinsey & Company – „Delivering through diversity” doskonale przedstawia, jak różnorodność pracowników wpływa na korzyści finansowe firmy. Korelacje pomiędzy pracownikami oraz tolerancyjność wobec siebie sprawia, iż zespoły funkcjonują znacznie efektywniej. Wynika to między innymi z faktu, że zespoły takie posiadają znacznie więcej perspektyw na dane zagadnienie. To natomiast spowodowane jest tym, iż pracownicy wywodzą się z wielu kultur, warstw społecznych czy są różnej płci. Nie od dzisiaj wiadomo, iż zarówno kobiety, jak i również mężczyźni posiadają pewne swoiste cechy, które umożliwiają im inne podejście do danego problemu lub zagadnienia.

Women in Technology – Dell Technologies Forum

W październiku 2019 roku w Warszawie odbyło się Dell Technologies Forum, a jego częścią było spotkanie o tematyce Women in Technology. Wypełniona sala doskonale oddaje to, jak ważna jest tematyka równouprawnienia w branży IT. Wspomniane powyżej liczby – ukazujące jak różnorodność zespołu wpływa na zysk firmy – są idealnym przykładem na to, dlaczego warto posiadać pracowników obu płci. Pomijając oczywiście bardzo ważny aspekt finansowy, firmy posiadające w swoich szeregach niehomogeniczne zespoły, zarówno pod względem płci, jak i również różnorodności kulturowej oraz etnicznej, znacznie lepiej postrzegane są na rynku pracy. Z każdym rokiem na rynek ten wchodzą nowe pokolenia pracowników, które charakteryzują się większą tolerancyjnością w porównaniu do pokoleń starszych. Co za tym idzie, mają również konkretne oczekiwania co do środowiska, w jakim zamierzają pracować. 

Otwarty pracodawca znacznie więcej zyskuje w oczach młodego pokolenia. Temat ten został dokładnie omówiony na spotkaniu Women in Technology. Młodzi ludzie pragną rozwijać się w firmie, która zwraca uwagę na zmieniający się świat. Niezmiernie ważna jest zatem kultura organizacji oraz wzajemny szacunek wśród pracowników. Równość bez względu na pochodzenie lub płeć ukazuje, iż firma pragnie rozwijać się w sposób właściwy, tym samym jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez młode pokolenie pracowników.

Mogą Ci się spodobać

01.06.2020

Women in Technology – dlaczego warto pracować w różnorodnym zespole?

Czytaj więcej

01.06.2020

Klaster VxRail – zaledwie dwa węzły potrzebne są do jego uruchomienia

Czytaj więcej

01.06.2020

Jeden kabel na stanowisku pracy?

Czytaj więcej

01.06.2020

Chmura hybrydowa VMware Cloud Foundation na platformie VxRail

Czytaj więcej
Koniecznie przeczytaj
01.06.2020 Jeden kabel na stanowisku pracy?
Niezależnie od branży, w jakiej na co dzień pracujemy, biurko wraz ze znajdującymi się na nim urządzeniami – w tym wszelkimi kablami...
Czytaj więcej
04.02.2019 Jaki wybrać serwer do biura rachunkowego?
Biuro rachunkowe to miejsce, w którym każdego dnia przetwarza się tysiące danych. Co więcej – najczęściej są to tzw. dane wrażliw...
Czytaj więcej
04.02.2019 Serwer do firmy – na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiedniego serwera do firmy – niezależnie w jakiej branży ona funkcjonuje – zawsze jest ważną decyzją, która rzutować b...
Czytaj więcej