Macierz do biura

Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z własnych serwerów. Takie rozwiązanie zapewnia im kontrolę nad bezpieczeństwem danych, szybki dostęp oraz większą wydajność pracy przedsiębiorstwa. Często doradzamy naszym klientom wybór również macierzy. Rozwiązanie to z pewnością będzie doskonałą inwestycją w rozwój firmy, bezpieczeństwo danych i szybkość pracy. 

Co to jest macierz?

Macierz tworzy komplet kilkunastu lub więcej dysków twardych lub/i dysków SSD. Połączenie ich razem zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa danych oraz prędkości ich odczytu i zapisu. Taki wzrost funkcjonalności jest praktycznie niewykonalny, posiadając jedynie kilka dysków „osobnych” w serwerach. Łączenie dysków w macierz pozwala zmaksymalizować parametry pracy na danych.  

Macierze to zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Posiadają funkcje, które zdecydowanie usprawniają pracę przedsiębiorstwa. Umożliwiają wykorzystanie dysków SSD jako pamięci podręcznej (cache) dla tradycyjnych dysków. Funkcja ta znacząco zwiększa prędkość pracy. Deduplikacja to sposób na to, aby duplikaty plików zostały skompresowane lub usunięte. Co to zmienia? Uzyskujemy dzięki temu dodatkową przestrzeń w macierzach. Kopie migawkowe znane również jako Snapshoty pozwalają wykonać szybko kopię określonych danych. To funkcja, którą możemy zaprogramować tak, aby na przykład codziennie o północy wykonywać kopię, która w razie awarii pozwoli administratorom na powrót do wcześniejszych wersji. 

Jeżeli natomiast posiadamy kilka oddziałów firm, funkcja Replikacja sprawi, że będziemy mogli połączyć dwa urządzenia ze sobą. Na obydwu urządzeniach dane będą takie same, co ochroni je w przypadku awarii jednego z nich. Kolejna kwestia, którą zyskujemy dzięki macierzom to Redundancja, czyli duplikowanie komponentów. Macierz posiada podwojone elementy takie jak: podwójne zasilacze, ścieżki, porty oraz dwa kontrolery (czyli płyty główne). W przypadku awarii duplikowanie komponentów chroni przed utratą danych przez niedziałanie dysków. 

Wybierz typ serwera i rozpocznij konfigurację:

Bezpieczeństwo danych oraz kopie zapasowe  

Sama macierz nie zapewni danym stuprocentowego bezpieczeństwa, ale znacznie je zwiększy. Dzięki wykonywaniu Snapshotów i kopii zapasowych niejako „zatrzyma” dane w bezpiecznym miejscu, do którego administratorzy będą mogli cofnąć się w dowolnym momencie. Warto pamiętać o tym, aby macierze, które znajdują się w szafach Rack, były podpięte również do zasilacza USB online. Po to, aby w przypadku jakichkolwiek wahań napięć praca urządzenia była podtrzymana. 

Jakie dyski znajdują się w macierzach?

Zwykle w macierzach nie występuje jeden rodzaj dysków, lecz kilka. Najczęściej stosuje się dyski SSD, to najszybsze dyski, jakie możemy zastosować. Dalej mamy dyski SAS, które są również bardzo szybkie, jednak mniej w porównaniu z SSD. Kolejne to dyski NL-SASm, czyli SATA posiadające interfejs SAS, oferują dużą pojemność dla serwerów. Ostatnie to dyski SATA, są również bardzo pojemne. 

Powyższe dyski montujemy w obudowie macierzy. Można również zainstalować je w specjalnych półkach dyskowych, które potem można połączyć lub dokupić w razie konieczności rozbudowy przestrzeni. 

Kiedy przydadzą się macierze?

Zastosowanie macierzy dyskowych jest sporym ułatwieniem zarówno dla firm, jak i instytucji publicznych. Przedsiębiorstwa przetwarzające sporą ilość danych w ciągu dnia pracy znajdą w macierzach spore ułatwienie i zwiększenie ochrony. W kilku przypadkach inwestycja w macierze jest wręcz konieczna, aby usprawnić proces pracy w firmach i instytucjach.

Wirtualizacja – czyli proces polegający na stworzeniu wirtualnego środowiska komputerowego. Wykorzystywana w firmach w celu podzielenia na partycje komputera albo umożliwienie użytkowania jednego komputera – hosta. Pozwala ona na stworzenie wielu zasobów na jednym komputerze lub jednym serwerze. Poprawia skalowalność i usprawnia pracę. Połączona z macierzami może znacznie przyspieszyć pracę na danych. 

Baza danych – oczywiste jest, że posiadając bazę danych, warto zainwestować w macierze. Zwiększają one miejsce na te dane, prędkość i wydajność pracy na nich. Ponadto, chronią je, wykonując backupy i Snapshoty. 

Telewizja przemysłowa, czyli monitoring CCTV. Często wykorzystywany w celu ochrony obiektów lub jako monitoring w miejscu pracy. Konieczne jest posiadanie sporej ilości pamięci, aby móc w pełni efektywnie wykorzystywać to narzędzie, a to właśnie oferują macierze.

Serwerownie – firma lub instytucja, która posiada serwerownie, z pewnością interesuje się możliwościami usprawnienia pracy. Macierze będą dobrą inwestycją dla tych z nich, które potrzebują zwiększenia pamięci, ochrony oraz usprawnienia pracy na danych. 

Podsumowując: Macierze dyskowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie:

  • Backup, czyli kopia zapasowa danych jest konieczna. Dodatkowo, aby nie przeciążała lokalnej sieci i serwerów. 
  • Przy rozwiązaniach klastrowych, czyli łączeniu kilku komputerów, aby udostępniały zintegrowane środowisko pracy. 
  • Gdy dostęp do danych przechowywanych na dyskach jest konieczny 24 godziny na dobę.
  • Potrzeba posiadania przez firmę bądź instytucje centralnie zarządzanego, skalowalnego oraz bezpiecznego systemu danych. 

Macierz do biura – czy warto inwestować?

Zwiększenie wydajności, wysoka skalowalność, ochrona danych, backupy czy szybki dostęp do danych. Takie określenia kojarzą się zazwyczaj z dużymi firmami czy instytucjami, które pracują na tysiącach i milionach danych. Jednak macierze znajdą zastosowanie również w mniejszych firmach, gdzie ilość danych nie jest tak ogromna. Takie miejsca stawiają głównie na ochronę danych. Na przykład macierz do biura rachunkowego będzie wykorzystywane jako ochrona danych finansowych klientów. Dzięki częstemu tworzeniu kopii zapasowych, które nie obciążają serwera lokalnego, macierze jednocześnie usprawnią pracę oraz zatrzymają dane w bezpiecznym miejscu. 

Nie tylko biuro rachunkowe, lecz każda firma, która pracuje na danych klientów i chce je chronić, powinna zainwestować w macierze dyskowe. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie:

  • Przechowywane dane są wyjątkowo ważne (sądy, urzędy czy instytucje finansowe), 
  • Wykorzystuje się dużą ilość miejsca, 
  • Dostęp i ochrona danych trwa 24h/7, 
  • Kopie zapasowe wykonuje się często.