Choć wiele osób inwestuje w serwery w swoich firmach, jest nadal spora liczba tych, którzy do końca nie wiedzą, co to są macierze dyskowe. Dlatego postanowiliśmy usystematyzować wiedzę oraz doradzić w doborze właściwych komponentów, aby móc w pełni zoptymalizować pracę w firmach.

Macierz Emc – co to jest?

Najprościej ujmując, macierz dyskowa to zbiór kilku bądź kilkudziesięciu dysków twardych lub SSD zapewniających zwiększenie bezpieczeństwa danych, prędkości odczytu, dostępu oraz zapisu danych. Dodatkowo maksymalizują parametry pracy na tych danych, zapewniają wzrost możliwości oraz wydajności serwera, a także dają wiele sposobów na tworzenie kopii zapasowych. 

Te cechy nie byłyby możliwe, jeśli w firmie działałby jedynie serwer z osobnymi dyskami, bez macierzy dyskowych. To właśnie łączenie poszczególnych dysków w macierze daje więcej możliwości. 

Macierz to sprzęt, ale i funkcja

Wybierz typ serwera i rozpocznij konfigurację:

Jednak macierz emc to nie tylko sprzęt, ale także dodatkowe funkcje, które warto przytoczyć:

Wykorzystanie dysków SSD, jako pamięci podręcznej (cache) dla dysków tradycyjnych – pozwala to znacząco zwiększyć prędkość pracy na danych.

Deduplikacja – funkcja ta usuwa albo kompresuje zduplikowane pliki, jednocześnie zwalniając wiele miejsca na kolejne dane.

Snapshoty, czyli kopie migawkowe – ta funkcja umożliwia szybkie wykonywanie kopii danych określonych przed administratora. Oprócz samego wykonywania kopii, można ją zaprogramować tak, aby dla przykładu codziennie o północy robiła kopię zapasową danych. W przypadku awarii administrator może szybko dotrzeć do poprzedniej kopii migawkowej, co pozwoli na wyeliminowanie problemu utraty części lub całości danych.

Replikacja – funkcja ta łączy ze sobą dwa urządzenia i umożliwia współdzielenie przez nie danych. To kolejna ochrona w przypadku awarii, ponieważ jeśli jeden z urządzeń przestanie działać, drugi cały czas ma dostęp do jego danych.

Redundacja – macierz posiada zduplikowane komponenty, czyli ścieżki, porty, kontrolery (płyty główne) oraz zasilacze.

Kiedy powinniśmy się zdecydować na zakup macierzy emc?

Jeżeli firma w trybie ciągłym pracuje na danych, może wówczas zdecydować się na zakup macierzy. Zazwyczaj firmy, które posiadają poniższe zastosowania czy zadania, posiadają w swoich serwerowniach również macierze:

Bazy danych – to zbiór setek a czasami milionów danych, które są wykorzystywane do codziennej pracy przedsiębiorstwa. Macierze pozwalają dodatkowo ochronić je, zapewnić szybszy dostęp oraz zwiększyć dostęp do nich. 

Wirtualizacja – firma wykorzystująca proces wirtualizacji również powinna zainwestować w macierz emc. Proces ten pozwala na podzielenie komputera na poszczególne partycje lub umożliwia użytkowanie jednego komputera – hosta. To tworzenie kilku zasobów na jednym serwerze lub komputerze, więc macierz pozwoli dodatkowo ochronić je, usprawnić pracę oraz zwiększyć szybkość przesyłania danych.

Monitoring przemysłowy (CCTV) – jest wykorzystywany w wielu firmach, zarówno w korporacjach, jak i dużych fabrykach czy zakładach pracy. Polega ona na ciągłym przesyłaniu obrazu z kamer do komputera odbierającego. By móc w pełni wykorzystać monitoring CCTV jako skuteczne narzędzie ochrony i kontroli pracowników, warto zapewnić temu narzędziu ochronę oraz zwiększyć prędkość przesyłania danych. Dodatkowo monitoring ten potrzebuje wiele GB pamięci, na której będzie mógł zapisać nagrania.

Można podsumować, iż macierze emc znajdą zastosowanie, jeśli w firmie: 

Potrzeba mieć dostęp do danych 24h/dobę,

Potrzebny jest system danych, który będzie centralnie zarządzany, bezpieczny oraz wysoce skalowalny,

Często tworzy się backupy w celu ochrony danych,

Łączy się kilka komputerów, by mogły udostępniać zintegrowane środowisko pracy (klastrowanie)