Ochrona danych, duża pamięć i kopie zapasowe – to tylko trzy punkty z całej listy zadań, jakie wykonują serwery sądów. Niektóre z nich nie są do „wykonania” przez same serwery – wtedy zainwestowanie dodatkowo w macierze jest konieczne. Macierze stworzone zostały po to, aby usprawniać pracę i chronić dane.
Co to są macierze?
Macierze definiujemy jako zbiór dysków twardych oraz dysków SSD, które łączy się w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych, prędkości ich odczytu, dostępu do nich i zapisu. Ponadto macierze gwarantują zmaksymalizowanie parametrów pracy z danymi, zwiększenie możliwości i wydajności serwera oraz możliwość wykonania kopii zapasowych, które nie obciążają lokalnego serwera ani sieci. Niewątpliwie zalety te nie byłyby możliwe do uzyskania, posiadając jedynie serwer i kilka pojedynczych dysków. To właśnie łączenie dysków w macierz pozwalają na stworzenie dysku logicznego, który optymalizuje prace całej firmy czy instytucji.
Jednak macierze to nie tylko sprzęt fizyczny, czyli połączone ze sobą dyski. To również funkcje i oprogramowanie danych. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:
Wykorzystanie dysków SSD jako pamięci podręcznej tradycyjnych dysków. Zwiększa to znacząco szybkość pracy danych.
Łączenie ze sobą dwóch urządzeń w celu współdzielenia przez nie danych, czyli Replikacja. Funkcja ta wykorzystywana jest, aby w przypadku awarii jednego z urządzeń, drugi miał dostęp do danych i aby nie zostały one utracone.
Usuwanie lub kompresowanie zduplikowanych plików, czyli Deduplikacja. To rozwiązanie sprawia, że na serwerze zyskujemy dodatkową przestrzeń na dane.
Szybkie wykonywanie kopii określonych danych, czyli Snapshot lub kopia migawkowa. Funkcja ta, oprócz samego wykonywania kopii posiada również możliwość zaprogramowania jej tak, aby na przykład codziennie o określonej porze macierz automatycznie sam wykonywał kopię. To doskonałe rozwiązanie na wypadek awarii lub utraty danych, administrator może wtedy powrócić do kopii.
Macierze posiadają również często duplikowane komponenty na przykład: zasilacze, ścieżki, porty czy płyty główne.
Wybierz typ serwera i rozpocznij konfigurację:
Dlaczego sądy potrzebują macierzy?
W sądach występuje na raz kilka czynników, które sprawiają, że macierze są konieczną inwestycją, oto kilka z nich:
Ciągła potrzeba dostępu do danych i ich ochrona 24h/7
Częste backupy i kopie zapasowe danych
Klastrowanie (łączenie kilku komputerów w celu stworzenia zintegrowanego środowiska pracy
Centralnie zarządzany, bezpieczny i skalowalny system danych
Wirtualizacja – sądy tworzą środowisko komputerowe i dzielą jeden komputer na partycje lub wykorzystują komputer jako komputer-host. Proces ten umożliwia stworzenie kilku zasobów na serwerze albo komputerze. Co daje wirtualizacja? Większą skalowalność serwera, usprawnienie pracy z danymi, a połączona z macierzami zwiększa poziom ochrony danych.
Bazy danych – sądy posiadają ogromne bazy danych i są to dane dodatkowo chronione prawem i poufne. Dlatego ich ochrona jest priorytetem tych instytucji.
Monitoring przemysłowy (CCTV) – system kamer nadzorujących pracę i bezpieczeństwo w budynku. System ten wykorzystuje wiele miejsca w pamięci: transmisje, przechowywanie oraz kopie zapasowe. To wszystko w sieci lokalnej. Posiadanie macierzy pozwala na uwolnienie jej od tych danych, ponadto umożliwia wykonywanie częstych backupów i kopii zapasowych oraz zwiększenie ochrony zapisów z kamer.
Niektóre z tych rozwiązań nie są możliwe bez zastosowania macierzy w serwerowniach. Firma Dell oferuje macierze w atrakcyjnych cenach. Znana jest z dobrego balansu na linii: jakość i cena. Serwery, macierze i komponenty są zawsze najwyższej jakości, co sprawia, że sądy chętnie inwestuje w urządzenia tej firmy.
Jakie macierze dla sądów?
Firma Dell oferuje trzy serie macierzy: SCv, PowerVault ME3 oraz PowerVault MD3. Każde z nich posiada komponenty i funkcje dedykowane dla odmiennych środowisk. Seria SCv to hybrydowe macierze klasy enterprise, które posiadają automatyczną obsługę warstw, dwa aktywne kontrolery Hot-Plug (16GB pamięci podręcznej na jeden kontroler), automatyczną konfigurację RAID 0,1,5,6, 10 i RAID 10 DM oraz możliwość dowolnej kombinacji poziomów. Ponadto 16 zatok na dyski 3,5” wraz z półkami dyskowymi daje możliwość późniejszej rozbudowy macierzy. Jeśli zastosujemy maksymalną konfiguracje, zyskujemy aż 222 sztuki dysków, co daje sadom aż 1 PB pamięci masowej (dane z przykładowej macierzy). Dodatkowo seria SCv posiada oprogramowanie: Data Progression, Intelligent Compression, Live Migrate, Live Volume.
Seria PowerVault ME3 to klasa Entry została zaprojektowana dla środowisk DAS i SAN. Niewątpliwe zalety to intuicyjny interfejs napisany w HTML5 oraz prosta konfiguracja. Dedykowana jest dla VDI i HPC, posiada modele o wysokościach 2U, jest gwarancją zwiększenia przestrzeni dla aplikacji i środowisk wirtualnych. Jeżeli będzie potrzeba na rozbudowę macierzy, to półki dyskowe ME412 / ME424 / ME484 są właśnie po to. Sądy otrzymają również dodatkową ochronę dzięki zduplikowanemu zasilaniu Hot-Plug, ochroni to przed awariami i ewentualną utratą danych.
Ostatnia seria PowerVault MD3 cechuje się elastycznymi i bardzo wydajnymi parametrami. Przestrzeń dyskowa dostosowana jest to różnych potrzeb, a więc i sądy znajda model dla siebie. Hybrydowe macierze z tej serii dają wydajność interfejsu SAS i wysoką skalowalność Fibre Channel.
Każda z tych serii oferuje w sobie kilka macierzy. Dane, które podaliśmy wzięliśmy z przykładowych macierzy od firmy Dell: Macierz SCv (Storage SCv3000), macierz ME4 (PowerVault ME4012), macierz MD (PowerVault MD3820f).
Główne wymagania, jakie sądy stawiają zarówno przed serwerami, jak i macierzami to ochrona danych. W sądach dane wykorzystywane i przechowywane są często poufne czy tajne. To bardzo ważne, aby odpowiednio dbać o ich bezpieczeństwo. Wykonywanie kopii zapasowych, łatwy dostęp do konfiguracji oraz wydajność w pracy to konieczne elementy. Macierze dla sądu umożliwiają całodobowy dostęp do danych, częste wykonywanie kopii zapasowych, zwiększenie wydajności pracy z danymi oraz, co najważniejsze, ochronę danych na najwyższym poziomie.