Wiele firm oferuje macierze dyskowe jako doskonałe rozszerzenie pracy serwerów. Firma Dell posiadająca wiele serwerów dedykowanych praktycznie do każdej branży ma w ofercie również macierze, które połączone z serwerami chronią dane oraz dają szybki dostęp do nich, tym samym usprawniając pracę w firmie. 

Co to macierze dyskowe?

Zbiór kilkudziesięciu dysków twardych lub dysków SSD, które połączone zapewniają: 

- większe bezpieczeństwo danych,
- zwiększenie prędkości odczytu, dostępu i zapisu danych, 
- zmaksymalizowanie parametrów pracy na danych, 
- wzrost wydajności i możliwości serwera,
- wiele sposobów na kopie zapasowe (backupy, snapshoty i inne).

Wybierz typ serwera i rozpocznij konfigurację:

Polepszenie tylu parametrów na raz nie byłoby możliwe, posiadając jedynie serwer i kilka pojedynczych dysków. Łączenie ich w macierz, która tworzy wykrywany przez komputer dysk logiczny, pozwala na zoptymalizowanie pracy całej firmy lub instytucji. 

Oprócz sprzętu macierz to również funkcje i oprogramowanie dla danych. Funkcje, które znacząco poprawiają wydajność i ochronę danych to między innymi: 

Możliwość wykorzystania dysków SSD, jako pamięci cache dla tradycyjnych dysków, co bardzo zwiększa prędkość pracy na danych. 

Deduplikacja, to usuwanie lub kompresowanie duplikatów plików, co sprawia, że serwer zyskuje dodatkową przestrzeń na dane w macierzach. 

Snapshoty, znane również jako kopie migawkowe to możliwość szybkiego wykonywania kopii określonych przez administratora danych. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość zaprogramowania snapshota tak, aby na przykład codziennie o północy robił kopię zapasową danych. W razie awarii administrator może w każdej chwili powrócić do poprzedniego stanu.  

Replikacja, to funkcja, która ma za zadanie łączenie ze sobą dwóch urządzeń i współdzieleniu przez nie danych. W przypadku awarii jednego, dostęp do danych mamy nadal z drugiego urządzenia. 

Redundancja – duplikowanie komponentów, oznacza, że macierz ma podwojone niektóre elementy na przykład: ścieżki, porty, kontrolery (płyty główne) czy zasilacze. 

Zastosowanie

Macierze okażą się niezbędne, jeżeli w firmie występuje między innymi: 

Baza danych – w tym przypadku macierze dają nie tylko wyjątkową ochronę, ale również wiele opcji backupów, zwiększenie dostępu do danych, przesyłania danych oraz pracy na tych danych. 

Wirtualizacja – to proces, w którym firma tworzy wirtualne środowisko komputerowe, aby podzielić komputer na partycje albo aby umożliwić użytkowanie jednego komputera – hosta. Wirtualizacja daje możliwość tworzenia kilku zasobów na jednym serwerze lub komputerze. Zwiększa skalowalność i usprawnia pracę, a wraz z macierzami dodatkowo chroni dane i przyspiesza pracę na nich. 

Monitoring CCTV – czyli popularna telewizja przemysłowa. Polegająca na ciągłym przesyłaniu obrazu z kamer połączonych kablami bądź połączeniem bezprzewodowym z komputerem odbierającym. Od tradycyjnej telewizji różni się tym, że odbierana jest na jednym urządzeniu. Wykorzystywana jako środek ochrony obiektów lub kontroli pracowników podczas pracy. Macierze pozwalają na ochronę nagranych godzin, tworzenie kopii z wybranych okresów (dni, godzin) oraz na zapis większej ilości treści. 

Macierze okażą się potrzebne również, jeśli: 

Istnieje ciągła potrzeba dostępu dodanych (24h/7),

Potrzeba posiadania centralnie zarządzanego, bezpiecznego i zarazem wysoce skalowalnego systemu danych,

Firma często tworzy backupy danych. Dzięki posiadaniu macierzy, kopie zapasowe nie przeciążają lokalnej sieci i serwerów,

Podczas łączenia kilku komputerów, by udostępniały zintegrowane środowisko pracy – czyli klastrowanie.

Polecane przez nas macierze Dell:

Macierze SCv (Storage SCv3000)

-Dell Storage SCv3000 to macierz hybrydowa, która łączy w sobie przystępną cenę wraz z rozwiązaniami klasy enterprise. Automatyczna obsługa warstw sprawia, że dane, które użytkowane są w firmie najczęściej, są natychmiast dostępne. Ta macierz o wysokości 3U posiada dwa aktywne kontrolery Hot-Plug i 16GB pamięci cache na jeden kontroler, co łącznie daje aż 32GB pamięci cache. Pozwala to na automatyczną konfigurację RAID (0,1,5,6, 10 i RAID 10 DM – czyli podwójne kopie lustrzane). Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania dowolnej wybranej przez administratorów kombinacji poziomów. Macierz od Dell posiada również 16 zatok na dyski 3,5”, co razem z półkami dyskowymi SCv300, SCv320 i SCv360 sprawi, że w przyszłości można dodać dodatkową obudowę. Przy zastosowaniu maksymalnej konfiguracji liczba dysków sięga aż 222 sztuk, co daje firmie aż 1 PB pamięci masowe. Dell Storage SCv3000 daje cały zakres oprogramowania SCOS 7, również funkcje takie jak: Data Progression, Intelligent Compression, Live Migrate, Live Volume.

Macierze ME4 (PowerVault ME4012)

-Cała seria PowerVault ME3 to macierze klasy Entry, które zostały zaprojektowane i zoptymalizowane dla środowisk SAN i DAS, dla sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw). Zapewniają im podstawowe cechy macierzy, jakie oferują te z „wyższych półek”. Posiadają intuicyjny interfejs, który napisany został w HTML5, zapewnia on szybką konfigurację i proste zarządzanie macierzami. 

Seria ta dedykowana jest między innymi dla rozwiązań VDI oraz HPC. Model ME4012 o wysokości 2U (mieści 12 dysków 3,5) to macierz, która została wyposażona w jeden bądź dwa kontrolery z pamięcią cache (8GB/jeden kontroler) oraz 8 portów jednego z interfejsów (FC, iSCSI, SAS, multiprotocol FC/iSCSI) zapewni to dostępność do danych oraz ich ochronę. ME4012 to gwarancja przestrzeni dla środowisk wirtualnych i aplikacji. 

Półki dyskowe ME412 / ME424 / ME484 umożliwiają ewentualną rozbudowę w przyszłości, jeśli w firmie zajdzie taka potrzeba. Dodatkową ochroną zarówno dla macierzy, jak i danych znajdujących się na dyskach, jest zduplikowane zasianie Hot-Plug, które chroni przed awarią i umożliwia wymianę niektórych komponentów podczas pracy urządzenia

Macierze MD (PowerVault MD3820f)

-Macierze z serii PowerVault MD3 to wydajne i elastyczne urządzenia oferujące przestrzeń dyskową, która dostosowana jest do zróżnicowanych potrzeb. MD3820f to hybrydowa macierz, która oferuje wydajność interfejsu SAS i skalowalność Fibre Channel. Posiada dwa porty SAS 12Gb/s i 4 porty FC 16Gb/s. 

Dlaczego warto zainwestować w macierze Dell?

Firma Dell istnieje na rynku od wielu lat. Zawsze dostarcza urządzenia, komponenty i oprogramowanie najwyższej jakości, zachowując balans cenowy. Inwestycja w macierze Dell jest rozwiązaniem rozsądnym i pewnym. Sprawi, że zainwestowane pieniądze, zwrócą się firmie w spokoju nad bezpieczeństwem danych i pracą z nimi.