Macierze dla Sądu

Ochrona danych, duża pamięć i kopie zapasowe – to tylko trzy punkty z całej listy zadań, jakie wykonują serwery sądów. Niektóre z nich nie są do „wykonania” przez same serwery – wtedy zainwestowanie dodatkowo w macierze jest konieczne. Macierze stworzone zostały po to, aby usprawniać pracę i chronić dane. 

Co to są macierze?

Macierze definiujemy jako zbiór dysków twardych oraz dysków SSD, które łączy się w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych, prędkości ich odczytu, dostępu do nich i zapisu. Ponadto macierze gwarantują zmaksymalizowanie parametrów pracy z danymi, zwiększenie możliwości i wydajności serwera oraz możliwość wykonania kopii zapasowych, które nie obciążają lokalnego serwera ani sieci. Niewątpliwie zalety te nie byłyby możliwe do uzyskania, posiadając jedynie serwer i kilka pojedynczych dysków. To właśnie łączenie dysków w macierz pozwalają na stworzenie dysku logicznego, który optymalizuje prace całej firmy czy instytucji. 

Jednak macierze to nie tylko sprzęt fizyczny, czyli połączone ze sobą dyski. To również funkcje i oprogramowanie danych. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: 

 • Wykorzystanie dysków SSD jako pamięci podręcznej tradycyjnych dysków. Zwiększa to znacząco szybkość pracy danych.
 • Łączenie ze sobą dwóch urządzeń w celu współdzielenia przez nie danych, czyli Replikacja. Funkcja ta wykorzystywana jest, aby w przypadku awarii jednego z urządzeń, drugi miał dostęp do danych i aby nie zostały one utracone.
 • Usuwanie lub kompresowanie zduplikowanych plików, czyli Deduplikacja. To rozwiązanie sprawia, że na serwerze zyskujemy dodatkową przestrzeń na dane. 
 • Szybkie wykonywanie kopii określonych danych, czyli Snapshot lub kopia migawkowa. Funkcja ta, oprócz samego wykonywania kopii posiada również możliwość zaprogramowania jej tak, aby na przykład codziennie o określonej porze macierz automatycznie sam wykonywał kopię. To doskonałe rozwiązanie na wypadek awarii lub utraty danych, administrator może wtedy powrócić do kopii. 
 • Macierze posiadają również często duplikowane komponenty na przykład: zasilacze, ścieżki, porty czy płyty główne. 

Dlaczego sądy potrzebują macierzy?

W sądach występuje na raz kilka czynników, które sprawiają, że macierze są konieczną inwestycją, oto kilka z nich: 

 • Ciągła potrzeba dostępu do danych i ich ochrona 24h/7
 • Częste backupy i kopie zapasowe danych
 • Klastrowanie (łączenie kilku komputerów w celu stworzenia zintegrowanego środowiska pracy
 • Centralnie zarządzany, bezpieczny i skalowalny system danych
 • Wirtualizacja – sądy tworzą środowisko komputerowe i dzielą jeden komputer na partycje lub wykorzystują komputer jako komputer-host. Proces ten umożliwia stworzenie kilku zasobów na serwerze albo komputerze. Co daje wirtualizacja? Większą skalowalność serwera, usprawnienie pracy z danymi, a połączona z macierzami zwiększa poziom ochrony danych. 
 • Bazy danych – sądy posiadają ogromne bazy danych i są to dane dodatkowo chronione prawem i poufne. Dlatego ich ochrona jest priorytetem tych instytucji. 
 • Monitoring przemysłowy (CCTV) – system kamer nadzorujących pracę i bezpieczeństwo w budynku. System ten wykorzystuje wiele miejsca w pamięci: transmisje, przechowywanie oraz kopie zapasowe. To wszystko w sieci lokalnej. Posiadanie macierzy pozwala na uwolnienie jej od tych danych, ponadto umożliwia wykonywanie częstych backupów i kopii zapasowych oraz zwiększenie ochrony zapisów z kamer. 

Niektóre z tych rozwiązań nie są możliwe bez zastosowania macierzy w serwerowniach. Firma Dell oferuje macierze w atrakcyjnych cenach. Znana jest z dobrego balansu na linii: jakość i cena. Serwery, macierze i komponenty są zawsze najwyższej jakości, co sprawia, że sądy chętnie inwestuje w urządzenia tej firmy. 

Jakie macierze dla sądów?

Firma Dell oferuje trzy serie macierzy: SCv, PowerVault ME3 oraz PowerVault MD3. Każde z nich posiada komponenty i funkcje dedykowane dla odmiennych środowisk. Seria SCv to hybrydowe macierze klasy enterprise, które posiadają automatyczną obsługę warstw, dwa aktywne kontrolery Hot-Plug (16GB pamięci podręcznej na jeden kontroler), automatyczną konfigurację RAID 0,1,5,6, 10 i RAID 10 DM oraz możliwość dowolnej kombinacji poziomów. Ponadto 16 zatok na dyski 3,5” wraz z półkami dyskowymi daje możliwość późniejszej rozbudowy macierzy. Jeśli zastosujemy maksymalną konfiguracje, zyskujemy aż 222 sztuki dysków, co daje sadom aż 1 PB pamięci masowej (dane z przykładowej macierzy). Dodatkowo seria SCv posiada oprogramowanie: Data Progression, Intelligent Compression, Live Migrate, Live Volume.

Seria PowerVault ME3 to klasa Entry została zaprojektowana dla środowisk DAS i SAN. Niewątpliwe zalety to intuicyjny interfejs napisany w HTML5 oraz prosta konfiguracja. Dedykowana jest dla VDI i HPC, posiada modele o wysokościach 2U, jest gwarancją zwiększenia przestrzeni dla aplikacji i środowisk wirtualnych. Jeżeli będzie potrzeba na rozbudowę macierzy, to półki dyskowe ME412 / ME424 / ME484 są właśnie po to. Sądy otrzymają również dodatkową ochronę dzięki zduplikowanemu zasilaniu Hot-Plug, ochroni to przed awariami i ewentualną utratą danych. 

Ostatnia seria PowerVault MD3 cechuje się elastycznymi i bardzo wydajnymi parametrami. Przestrzeń dyskowa dostosowana jest to różnych potrzeb, a więc i sądy znajda model dla siebie. Hybrydowe macierze z tej serii dają wydajność interfejsu SAS i wysoką skalowalność Fibre Channel. 

Każda z tych serii oferuje w sobie kilka macierzy. Dane, które podaliśmy wzięliśmy z przykładowych macierzy od firmy Dell: Macierz SCv (Storage SCv3000), macierz ME4 (PowerVault ME4012), macierz MD (PowerVault MD3820f).

Główne wymagania, jakie sądy stawiają zarówno przed serwerami, jak i macierzami to ochrona danych. W sądach dane wykorzystywane i przechowywane są często poufne czy tajne. To bardzo ważne, aby odpowiednio dbać o ich bezpieczeństwo. Wykonywanie kopii zapasowych, łatwy dostęp do konfiguracji oraz wydajność w pracy to konieczne elementy. Macierze dla sądu umożliwiają całodobowy dostęp do danych, częste wykonywanie kopii zapasowych, zwiększenie wydajności pracy z danymi oraz, co najważniejsze, ochronę danych na najwyższym poziomie. Przydatne linki