Bez względu na rodzaj urzędu: urząd miasta, urząd skarbowy czy urząd stanu cywilnego. W każdym z tych miejsc dane to informacje poufne, a czasami nawet tajne. Dlatego najwyższym priorytetem serwerów jest ochrona danych. Ochrona, która z macierzami daje pewność bezpieczeństwa.
Co to są macierze?
Macierze dyskowe to zespół wielu dysków SSD lub/i dysków twardych, które razem zwiększają bezpieczeństwo danych, prędkość dostępu do nich, odczytu i zapisu oraz maksymalizują parametry podczas pracy. Wraz ze wzrostem wydajności i możliwości serwera oraz częstym tworzeniem kopii zapasowych, które nie zapisują się w lokalnej sieci. Zalety wynikające z użytkowania macierzy nie są do osiągnięcia, posiadając sam serwer czy nawet serwerownie z wieloma dyskami. Dopiero połączenie ich w jeden dysk logiczny (tak wykrywany jest przez komputer) pozwala na zoptymalizowanie prac.
To, co należy pamiętać o macierzach, to fakt, że nie są one jedynie zespołem dysków. Macierze to też funkcje i oprogramowanie, do najpopularniejszych zaliczamy:
Deduplikacja – to funkcja umożliwiająca kompresowanie bądź usuwanie duplikatów plików, pozwala to na zwiększenie miejsca na dyskach i tym samym większą prędkość pracy.
Kopia migawkowa – znana również jako Snapshoty, to funkcja, dzięki której możemy wykonać szybką kopię określonych danych. Funkcje można zaprogramować tak, aby codziennie o wcześniej ustalonej porze, wykonywać kopię danych. Pozwoli to na powrót do poprzedniej wersji, jeżeli zdarzyłaby się jakaś awaria.
Współdzielenie danych – to Replikacja, czyli możliwość, aby dwa urządzenia korzystały z tych samych danych i przestrzeni dyskowych. W razie awarii jednego z nich drugi ma dostęp do wszystkich danych.
Macierze posiadają również zduplikowane komponenty: porty, ścieżki, kontrolery (czyli płyty główne) oraz zasilacze.
Największą zaletą, która jednocześnie jest funkcją macierzy, jest możliwość wykorzystania dysków SSD jako pamięci podręcznej dla dysków tradycyjnych. To rozwiązanie zwiększa szybkość pracy w dyskach (przesyłanie, odbiór i pracę na danych).
Wybierz typ serwera i rozpocznij konfigurację:
Czy urząd potrzebuje macierzy?
Urzędy to instytucje publiczne. Przetwarzane tam dane dotyczą obywateli państwa. Są poufne, niektóre tajne a inne publiczne. Jednak wszystkie dotyczą kraju. Dlatego ich ochrona musi być najlepsza. Jednak oprócz ochrony, dane muszą być specjalnie traktowane. Inwestycja w macierze jest konieczna, jeśli urząd:
potrzebuje mieć ciągły dostęp do danych i ciągłą ich ochronę (24h/7),
często wykonuje backupy i kopie zapasowe danych w celu ich ochrony lub przywrócenia wcześniejszych wersji w przypadku awarii,
tworzy zintegrowane środowisko pracy (klastrowanie),
potrzebuje posiadać bezpieczny, centralnie zarządzany przez administratorów i wysoce skalowalny system danych.
Oprócz wyżej wymienionych czynników, które można nazwać również oczekiwaniami urzędów względem serwerów i macierzy, występują również procesy i narzędzia, które bez macierzy nie działałyby poprawnie lub wcale:
CCTV – czyli monitoring przemysłowy. To nic innego jak zwykły dobrze znany system monitoringu, który wykorzystuje się w celu ochrony obiektów lub kontroli pracowników w miejscu pracy. Dlaczego nie działałby skutecznie bez macierzy? Ponieważ system ten wykorzystuje bardzo duże ilości pamięci na dyskach: zapisy z kamer, transmisje, kopie zapasowe. Wszystko to bez macierzy zapisywane jest w sieci lokalnej, co znacząco przeciąża pracę serwerów.
Wirtualizacja – to proces tworzenia środowiska komputerowego, który polega na podzieleniu jednego komputera na partycje albo wykorzystanie jednego komputera jako komputer – host. Wykonywany, aby stworzyć kilka zasobów na serwerze lub komputerze, daje to większą skalowalność, usprawnienie pracy z danymi i zwiększa ochronę.
W celu zapewnienia ochrony danych głównie, lecz również, aby zwiększyć wydajność pracy tej instytucji macierze dla urzędu to rozwiązanie potrzebne i w perspektywie długofalowej opłacalne.
Jakie macierze dla urzędu?
Niewątpliwie, aby wybrać odpowiednią ofertę należy skontaktować się z ekspertami z dziedziny systemów informatycznych. Nasze rekomendacje otrzymuje firma Dell, która oferuje doskonałej jakości serwery, macierze i komponenty. Stworzyła ona trzy serie macierzy, które cieszą się popularnością wśród zarówno firm prywatnych, jak i instytucji publicznych: SCv, PowerVault ME3 oraz PowerVault MD3. Każda z nich odpowiada na potrzeby innego segmentu rynku.
Hybrydowe macierze klasy enterprise to seria SCv. Do niewątpliwych zalet należy automatyczna obsługa warstw, aktywne kontrolery Hot-Plug (często zduplikowane), automatyczna konfiguracja RAID 0,1,5,6, 10 i RAID 10 DM, a także możliwość wybranej dowolnej kombinacji poziomów. Przykładowa macierz z tej serii posiada 16 zatok na dyski 3,5”, a to połączone z dodatkowymi półkami pozwala na rozbudowę macierzy w przyszłości. Maksymalna konfiguracja w tym przypadku pozwala na uzyskanie aż 222 dysków, to daje aż 1 PB pamięci masowej. Ponadto w serii SCv znajdziemy oprogramowanie Data Progression, Intelligent Compression, Live Migrate, Live Volume.
Kolejna seria to PowerVault ME3 w klasie Entry. Zaprojektowana z myślą o środowiskach DAS i SAN. Macierze w tej klasie posiadają bardzo intuicyjny interfejs napisany w języku HTML5, co daje dosyć prostą konfiguracje dla administratorów. W serii PowerVault ME3 znajdziemy modele o wysokości 2U, ewentualną rozbudowę macierzy umożliwiają nam półki dyskowe ME412 / ME424 / ME48. Ponieważ dla urzędów jednym z priorytetów jest ochrona danych, macierze z tej serii posiadają zduplikowane zasilanie Hot-plug, co w przypadku awarii będzie udogodnieniem.
Ostatnia seria od Dell to PowerVault MD3. Macierze z tej serii posiadają bardzo elastyczne i wydajne parametry. Umożliwia to dostosowywanie przestrzeni dyskowej do różnych potrzeb. Wydajność interfejsu SAS i wysoka skalowalność Fibre Channel to niewątpliwie największa zaleta macierzy z tej serii.
Urzędy i wszelkie inne instytucje publiczne w głównej mierze stawiają na ochronę danych i wydajność. Serwery, sieci komputerowe czy zwykłe komputery w tych miejscach muszą być niezawodne, aby dana instytucja mogła w pełni pracować. Macierze to sposób na to, by usprawnić pracę tych jednostek i zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych na dyskach i serwerach.