Dysk SAS – dyski do serwerów

Dyski SAS obsługują standard przemysłowy w segmencie komponentów elektronicznych, oznacza to, że dyski SAS dedykowane są dla firm, które użytkują serwery. Co je cechuje? NA co zwracać uwagę podczas wyboru oraz kto może zdecydować się na zakup?

Dyski Serial Attached SCSI, czyli SAS przeznaczone są dla segmentu klientów biznesowych, którzy użytkują między innymi serwery czy stacje robocze. Ich działanie polega na wykonywaniu zestawów komend dysków SCSI dla zaawansowanych funkcjonalności. Jeśli porównamy je do dysków NLSAS i SATA, to zauważymy, że cechują się znacznie większą wydajnością oraz skutecznością nawet przy dużych obciążeniach. 

Co wyróżnia dyski SAS od innych?

  • Większa prędkość obrotu talerza – różnica w tym konkretnym parametrze w porównaniu z innymi dyskami jest duża. Ich wydajność utrzymuje się na poziomie 10 000 obrotów / minutę, a także 15 000 obrotów / minutę. W dyskach SAS, w porównaniu do dysków SATA, dostęp do danych jest skrócony nawet o połowę. 
  • Niezawodność – to kolejna cecha i widoczna różnica pomiędzy dyskami SAS a ich poprzednikami. Wynika to z tego, że średni czas pomiędzy awariami MTBF, czyli Mean Time Between Failures wynosi 1,6 miliona godzin, czyli 182 lata. 
  • Rozmiar dysków – do wyboru są modele 3,5 calowe lub 2,5 calowe. Ważne jest, aby sprawdzić rozmiar kieszeni posiadanego serwera, by móc kupić model o odpowiedniej wielkości. 

Pomimo stosunkowo niewielkiej pojemności, dyski SAS pracują niezwykle wydajnie na macierzach RAID, co sprawia, że możemy uzyskać oczekiwaną wydajność, przestrzeń i bezpieczeństwo. Większa przepustowość, a także niezawodność dyski SAS są dedykowane jako komponenty serwerów czy urządzeń, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. 

Dla kogo są dedykowane dyski SAS?

Dlatego, iż dyski SAS zostały zaprojektowane z myślą o serwerach, dedykowane są dla firm, które je użytkują. Serwery zaś pełnią funkcję udostępniania zasobów innym urządzeniom, zatem muszą być bardzo wydajne. A co za tym idzie, dyski zastosowane w tych serwerach, również muszą cechować się niezawodnością. I takie właśnie są dyski SAS. Zatem można uporządkować, że dyski SAS dedykowane są dla:

  • Wszelkich firm użytkujących serwery, które pracują na danych oraz potrzebują szybki i sprawny dostęp do nich. 
  • Instytucji publicznych, które pracują na danych wrażliwych, na przykład dane osobowe. Takie instytucje to na przykład sądy, szkoły czy urzędy miasta.

Czy rodzaj serwera ma jakiś wpływ na wybrany dysk SAS?

Serwer w obudowie Tower wygląda jak komputer stacjonarny. Jego obudowa pozwala na stosowanie go jako osobnego serwera w małej firmie, może być też częścią sieci serwerów i być użytkowany na przykład w oddziale firmy. Serwer w obudowie Rack jest dedykowany do większych serwerowni, gdyż wymaga on posiadania szafy serwerowej. Taka szafa mieści w sobie zazwyczaj kilka takich urządzeń i pozwala na tworzenie własnych serwerowni. Nie ma znaczenia, czy wybierzemy serwer Tower czy Rack, w każdy z nich możemy stosować dyski SAS. Jednak to, na co musimy zwrócić uwagę to rozmiar dysków (2,5 cala lub 3,5 cala) i sprawdzić, który dysk pasuje do naszego serwera.

Dysk SAS

Wybór odpowiedniego nośnika SAS gwarantuje jego bezproblemowe użytkowanie. Parametry oraz cechy, na jakie należy zwrócić uwagę, mają bezpośredni związek z serwerem, dla którego dedykowany jest dysk. Charakter serwera opiera się na udostępnianiu innym urządzeniom gromadzonych na nim zasobów. Powinien się on zatem cechować dużą wydajnością i bezawaryjnością. Dysk SAS jest wytrzymały, a jego cena jest stosunkowo niewielka – dlatego bardzo chętnie wybierany jest przez firmy, niezależnie od branży, w jakiej działają. 

Wysoka przepustowość to niewątpliwy atut urządzenia. Maksymalnie szybki odczyt danych pozwala na szybkie wykonywanie wszelkiego typu czynności, zatem znacznie skrócony jest czas realizowania zadań. Wpływ na taki stan rzeczy ma również krótki czas dostępu. Oznacza on bowiem, iż dostęp do danego pliku jest maksymalnie szybki. 

Dysk SAS charakteryzuje się dużą żywotnością. Kilka lat nieprzerwanej pracy umożliwia wykorzystanie urządzenia w firmach, które wymagają od urządzeń tego typu nieprzerwanego działania. 

Nośnik SAS bez problemu może zostać dopasowany do serwerów, które oferujemy. Umożliwiamy ich dowolną konfigurację parametrów i najważniejszych cech, dzięki czemu serwery są maksymalnie dostosowane do potrzeb oraz preferencji firmy.Przydatne linki

Serial Attached SCSI (SAS)

Dysk SAS zdecydowanie wyprzedza poprzednie wersje dysków. Jako następca SCSI używany jest głównie do podłączania napędów (np. dysków twardych). Serial Attached SCSI (SAS) jest w części kompatybilny z dyskami SATA, które prawidłowo współpracują z kontrolerami SAS.

Dysk SAS – Szczegóły techniczne

Warto zwrócić uwagę, jakie warstwy modelu OSI opisuje standard SAS. Szczegóły techniczne zainteresować mogą osoby, którym zależy na dokładnym zapoznaniu się z danym urządzeniem – są to zatem warstwy: aplikacji, transportowa, łącza danych i fizyczna. Dodatkowo standard SAS obejmuje określone protokoły Serial SCSI Protocol (SSP), Serial ATA Tunneling Protocol (STP) oraz Serial Management Protocol (SMP). Pierwszy z nich pozwala na użytkowanie napędów SAS, kolejny dysków SATA, ostatni natomiast umożliwia zarządzanie ekspanderami SAS. Zdecydowanie mniejsza budowa złączy SAS – w porównaniu do SCSI – ułatwia podłączenie dysku do mniejszych napędów.

Dell – czołowy producent sprzętu technologicznego

Ogromne ilości gromadzonych danych sprawiają, iż wiele przedsiębiorstw sięga po niezawodne serwery. Urządzenia te znacznie zwiększają wydajność, gwarantując przy tym pełne bezpieczeństwo przechowywanych informacji. Dzięki serwerom przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami jest szybki i sprawny. Marka Dell od lat góruje wśród innych producentów tego typu sprzętów. Serwery Dell cechuje doskonała jakość wykonania i niezwykle precyzyjne wykończenie.

Największe firmy informatyczne na świecie od lat stawiają na urządzenia tworzone przez amerykańską korporację, której siedziba mieści się w Round Rock w stanie Teksas.

Dlaczego warto zainwestować w dysk SAS?

Jeżeli firma wykorzystuje w swoim oddziale serwery, naturalnie sięgnąć powinna po dysk SAS. Stosunkowo niewielkie urządzenie jest doskonałym uzupełnieniem wspomnianych serwerów producenta Dell. Bezpośrednio wpływa na szybsze wykonywanie czynności, dzięki czemu praca staje się wydajniejsza niż dotychczas. Dyski SAS wyposażone zostały w najlepsze na rynku parametry, które zdecydowanie wyróżniają je na tle innych urządzeń tego typu. Dedykowane są każdemu podmiotowi, który stawia na niezawodność i bezawaryjność. Bez problemu dysk SAS poradzi sobie nawet w najbardziej wymagających środowiskach, które każdego dnia obsługują ogromne ilości danych.